Bunları yapmadan dönmeyin

Dünyaca ünlü doğa harikası Abant'a geldiğinizde, tatilinizi ve keyifli geçirdiğiniz zamanlarınızı doruk noktasında yaşamak için yapmadan gitmeyeceğiniz başlıca 12 şey;

1) Abant Gölü kenarında bir bankta oturup, doğanın dört mevsim farklı güzellikleri yaşattığı manzaranın ve sonsuz dinginliğin keyfini sıcak/soğuk içeceğinizi yudumlayarak iliklerinize kadar hissetmeniz.

2) Abant Gölü etrafında zengin oksijeni akciğerlerinize doldurarak keyifli bir yürüyüş yapmanız.

3) Abant Gölü etrafını müzikli ve eğlenceli oraya has olan faytonlarla turlamanız.

4) At'a binmeniz ve turlamanız.

5) Kış mevsiminde abant'a has olan, yamaçlarından aşağıya kar üstünde şambrellerle kaymanız.

6) Abant'ın yöreye özgü meşhur serpme Köy Kahvaltısının keyfini çıkarmanız.

7) Abant yaylalarında veya yayla köylerinde doğa yürüyüşlerine veya jeep safarilerine katılmanız.

8) Abant'a has yolüstü lezzet duraklarında mangalda sucuk ekmeğin tadına varmanız. Ya da sadece Abant Göl'ünde yaşayan oraya özgü kırmızı/iri benekli Abant alabalığının tadına bakmanız. 

9) Abant gölüne has sadece orada yetişen nilüfer çiçeklerinin açılışını izlemeniz.

10) Abant sapağında bulunan Avrupanın en büyük yolüstü alışveriş merkezi Highway AVM'ye uğramanız ve Bolu-Abant Bölgesinin manevi çekim merkezi olan Hayreddin-i TOKADİ Hz. ziyaret etmeniz.

11) Abant Göl'ü girişinde bulunan ve tamamen ahşap mimaride inşaa edilmiş Abant Doğal Yaşam Müzesini ziyaret etmeniz. Bu müzede, Abant bölgesinde yaşayan vahşi hayvanların, yetişen bitki ve çiçeklerin örneklerini göreceksiniz. 

12) Abant'a geldiğinizde Abant gölünün hemen arka tarafından gidilen ve yaklaşık 17 km uzaklıkta olan ve Osmanlı mimarisinde yapılmış tarihi konakları ve sokakları ile ünlü Mudurnu ilçesini görme şansına da sahipsiniz.

*Abant Tabiat Parkında başlıca yapılacak 12 şeyin yanında bir çok seçenek daha bulunmaktadır;

Abant tabiat parkı ve çevresi, doğa dostları ve koruyucuları yanında çeşitli sanatsal ve spor aktiviteleri ile ilgilenenlerin de sıkça uğradıkları bir yer olma özelliği taşımaktadır. Günümüzde Abant bölgesinde, fotoğrafçılık, resim, dizi-film ve belgesel çekimi, dağcılık, paintball, okçuluk, model uçak, yamaç paraşütü, olta balıkçılığı, trekking (doğa yürüyüşü), oryantiring (yön bulma), mountain bike (dağ bisikleti), Off-Road (arazi araçları rallisi), kano, rafting ve kayak gibi sportif ve sanatsal aktivite imkanları bulunmaktadır.